Blog

10 ZALET SZTUCZNEJ CHOINKI

Nigdy nie jest za wcześnie na przygotowania do najważniejszego święta – Bożego Narodzenia, śmiało można sparafrazować znane powiedzenie i pod hasłem „zadbaj o choinkę już w lecie” od teraz zacząć wybierać najważniejszy atrybut wieczoru Wigilijnego.

Oczywiście, że teraz będziemy rozmawiali o sztucznych choinkach, żywe lepiej niech zostają w lesie, gdzie i mają być. Znajdzie się wielu sceptyków, twierdzących, że wszystko co sztuczne jest sprzeczne z samą naturą ludzką, i niby po co kupować drogie, niech nawet  jakościowo dobrze zrobione drzewko, jeśli bliżej świąt na każdym rogu można kupić żywe, a gdy znudzi się – to go wyrzucić.

Oto właśnie dlaczego:

1). Pierwszą i najważniejszą zaletą sztucznej choinki jest trwałość, ten jednorazowy wydatek dopomoże zaoszczędzić sporą kwotę w przyszłości, do tegoż ta piękność będzie zachwycać całą rodzinę nie jeden rok.

2). Drugą zaletą jest szyroki wybór modeli choinek. To może być dwumetrowe drzewko ze wspaniałą imitacją igliwia lub mała półmetrowa choineczka przyprószona białym śniegiem. Wybór jest ogromny: do każdej powierzchni i mieszkania, na każdą kieszeń. Do wyboru są nie tylko świerki, można też wybrać jodłę lub sosnę, które praktycznie niczym się nie różnią od żywego drzewa.

3). Największą zaletą dla gospodyń domowych jest to, że sztuczne drzewko nie zrzuca igiełek, co z kolei gwarantuje porządek w domu i ułatwia przednoworoczne sprzątanie.

4). Produkuje się sztuczne świerki tylko z ekologicznie czystych materiałów, które nie powodują reakcji alergicznych u dzieci lub dorosłych domowników.

5). Równierz przewagą tych materiałów jest bezpieczeństwo pożarowe. Ten czynnik należy uwzględniać w pierwszej kolejności podczas imprez dla dzieci.

6). Długotrwałe drzewko zaoszczędzi nie tylko pieniądze, ale i czas, oraz własne nerwy. Przed świętami nie będziesz musiał biegać po mieście, stać w kilometrowych korkach, a potem w kolejkach, by kupić co zostało.

7). Cieszy też łatwość z jaką się zbiera drzewko, wystarczy poświęcić na to 10-15 minut i można przejść do ciekawszego procesu, mianowicie strojenia noworocznej choinki.

8). Po świętach nie musisz zastanawiać się nad tym, gdzie podziać stare drzewko. Wystarczy rozebrać sztuczną choinkę, akuratnie poukładać do pudełka i schować ją do następnego Bożego Narodzenia!

9). Jeszcze jedną zaletą tego rodzaju drzewka jest fakt, że można z niego korzystać przez cały rok. O każdej porze roku można zebrać przyjaciół na imprezę tematyczną lub zaskoczyć dzieci nagłą zimą i zorganizować  swięto w środku lata. W tworzeniu anturażu akurat dopomoże sztuczna choinka, i to święto wszyscy będą pamiętali bardzo długo.

10). Nie warto zapominać, że kupując drzewko z materiałów sztucznych dbamy o naturę. Ponieważ, by prawdziwy świerk wyrósł przynajmniej na metr, minie do 10 lat, a ścięcie zajmie 10 minut.

Kupowanie sztucznych choinek nie rozwiąże problemu wycinania drzew, jednak, jak się mówi – popyt tworzy podaż. Im więcej ludzi będzie kupować sztuczne drzewka, tym mniejsze będzie zapotrzebowanie w żywych i liczba wycinanych na święta świerków zmniejszy się.


JAK WYBRAĆ JAKOŚCIOWĄ SZTUCZNĄ CHOINKĘ

Nie ma świąt Bożego Narodzenia bez ładnie ubranej choinki. Ozdobiona girlandami, bąbkami i zabawkami leśna piękność tworzy prawdziwy nastrój świąteczny. Kupienie jednak prawdziwego drzewa co roku ciągnie za sobą spore wydatki i stracony czas. Później, już po świętach, musimy robić wielkie sprzątanie, a same drzewko wyrzucać z domu. Dlatego właśnie co raz to więcej rodzin wolą kupować sztuczne niż żywe drzewka. Jak wybrać jakościowo dobrą choinkę, przecież wybór w sklepach jest ogromny? O tym opowiemy w tym artykule.

Rodzaje sztucznych choinek

Najpierw, należy zastanowić się, co chcesz widzieć w swym domu. W sprzedaży są nie tylko sztuczne świerki, ale też sosny i jodły. Jeśli chcesz zadziwić swych gości, to ta propozycja jest dla ciebie. Następnie należy zwrócić uwagę na efekty wykończeniowe. Dużo jest zwyczajnych zielonych choinek, które wyglądają bardzo imponująco, są też choinki dodatkowo zdobione. Mogą to być sztuczne szyszki, śnieg, wbudowane girlandy i td. Nareszcie to może być jakiś inny kolor. W naturze nie znajdziesz choinki o złotym kolorze, natomiast w sklepie sztucznych choinek jak najbardziej.

Kolejnym ważnym kryterium wyboru choinki jest jej wielkość. Z reguły przeważająca większość sprzedawanych sztucznych drzew kupuje się do mieszkań, dlatego i wymiary mają odpowiednie. Choinka o wysokości około 1,8 m. razem ze stojakiem wizualnie wypełnia całą przestrzeń od podłogi do sufitu. Ale sklepy oferują też choinki o innych wymiarach. Na przykład, dyrektor firmy może kupić sobie do gabinetu choinkę na biurko, a do instalacji na placach miejskich najlepiej będą pasować konstrukcje wielometrowe. Również wybierając choinkę warto zwrócić uwagę na sposoby jej montażu. Większość choinek to zestaw sekcji pnia, na którym mocowane są oddzielne gałązki na haczykach. Taka choinka zajmuje mało miejsca, ale i zabiera trochę czasu przy montażu. A choinki, gałęzie których mocowane są na zawiasach składa się jak parasol, dlatego taka choinka nie potrzebuje montażu.

Materiały do wykonania choinek sztucznych

Materiał, z którego wykonano choinkę jest najważniejszym kryterium, które decyduje o jakości i cenie. Oto są najpopularniejsze warianty produkowanych choinek sztucznych:

·    Odlewane choinki. Najdroższy, jakościowy i realistyczny rodzaj sztucznych choinek. Produkuje się je z plastiku, który wlewa się do formy przyszłęj gałązki.  Tych gałązek formuje się cała konstrukcja, która z odstani niczym nie różni się od prawdziwej choinki. W przeciwieństwie od naturalnych drzewek, igiełki odlewanych są miękkie i bezpieczne.

·    Choinki z PCV. Tu igły otrzymuje się poprzez nawijanie folii polimerowej na ramę metalową. Maszyna tnie tę foliję na kawałki o różnej długości, które i formują igły przyszłej choinki. Takie drzewka z folii PCV są o wiele tańsze niż te odlewane, choć wyglądają nie mniej ładnie.

·     Choinki z żyłki. W postaci materiału do wykonania igieł wykorzystują pofarbowanej żyłki. Dzięki temu choinka jest wizualnie większa niż drzewo PVC. Z żyłki również robią igliwie dla innych gatunków drzew – sosny lub jodły.

·       Choinki z papieru. Najtańszy wawiant, odchodzący w niepamięć z powodu niskiej jakości i szkody zdrowiu. Papierowe igliwie nasiąkane jest fenolem, wyparowania którego mogą spowodować problemy ze zdrowiem, do tegoż jest łatwo zajmistym.

Zasady wyboru sztucznej choinki

Wybór choinki – odpowiedzialny moment, dobra choinka bowiem będzie nam służyć przez wiele lat. Jak wybrać jakościowo dobrą choinkę, żeby nie rozczarować się odrazu po zakupie? Przede wszystkim, należy określić miejsce, gdzie będzie stała. Jeśli choinka będzie stała w rogu, warto zwrócić uwagę na jej objętość: dolne gałęzie nie powinne czepiać się o ściany. Jednak gdy będzie stała w centum pokoju, lepiej wybrać wiekszy model. Również, należy zwrócić uwagę na sam rodzaj drzewka (świerk, sosna, jodła) i jego wysokość.

Warto też zwrócić uwagę na stojak do choinki. Mogą być one metalowe, drewniane i plastikowe. Ostatnie – są najtańsze, dlatego najmniej trwałe. Pod ciężarem girland i zabawek mogą się złamać, dlatego, jeżeli nie żal pieniędzy na ozdoby, najlepiej wybrać choinkę z metalowym stojakiem. Dobre podstawki robią również z drewna, jednak nie są oferowane zazwyczaj w komplekcie z drzewkami z plastiku na metalowej ramie.

 

Duże znaczenie w wyborze choinki ma jakość jej wykonania. Sprawdzić to można (i warto) odrazu w sklepie. Najpierw należy sprawdzić poszczególne gałęzie – nie powinne mieć wystających elementów ramy, a igliwie – odpadać nawet przy mniejszym do tego wysiłku. Jeśli przeciągnąć ręką pod „wzrost” igieł, to igliwie powinno szybko odzyskać pierwotną formę. Potem warto spróbować zmontować choinkę.

 

Jeżeli wybrałeś nareszcie idealną, według ciebie, choinkę, należy sprawdzić czy jest bezpieczna. Wybór jakościowo dobrej sztucznej choinki – to bezpieczeństwo twoje i twych bliskich przed szkodliwymi oparami, które mogą pochodzić od tanich drzewek. Jak samemu sprawdzić jakość materiału: zrobić to bardzo prosto – za aromatem. Jakościowo dobre drzewka nie powinne go mieć. Jeszcze jeden wymóg do sztucznych choinek – to zagrożenie pożarowe. Tanie modele z papieru nasiąknięte fenolem, mogą zapalić się nawet od gorących lampek girlandy elektrycznej, która zdobi choinkę. Choinki sztuczne o dobrej jakości produkuje się z materiału, który nie zapala się od podniesionego do niego ognia.

 

PRZESĄDY NOWOROCZNE NA ROK 2019


Boże Narodzenie – to jedno z najbardziej oczekiwanych świąt w roku. Wszyscy znamy najważniejsze powiedzenie, dotyczące każdego świętowania Bożego Narodzenia: jak spotkasz Boże Narodzenie tak i rok minie. Na przykład, jeśli spotkamy te piękne święta w kręgu rodziny, to i rok minie tak samo mile i spokojnie. Jeśli jednak przy stole w gronie przyjaciół – to cały rok będziemy mieli pełny dom przyjaciół, którzy będą chcieli przyjść w goście. Jak dużo różnych przypuszczeń i myśli można wyciągnąć z całkiem zwyczajnego przesądu. Spróbujmy zastanowić się też nad innymi, całkiem możliwe, że posłużą komuś przestrogą w przyszłości.

Przesądy i pieniądze


Strona finansowa odgrywa niestety ważną rolę w życiu każdego przedstawiciela nowoczesnego społeczeństwa, jak na to nie popatrzeć. Dlatego gdy biją kuranty prawie każdy wspomina chociaż by o jednym swym marzeniu o przymnożeniu dostatku materialnego. Napewno właśnie dlatego istnieje tak dużo przesądów o pieniądzach. Rozważmy najciekawsze z nich: jeśli pożyczyłeś od kogoś pieniądze, postaraj się zwrócić je jak minimum za trzy-cztery dni do świąt. Nie pozostawiaj zwrócenie długu na ostatni dzień starego roku, inaczej możesz „przyciągnąć” nowe długi do Roku Świni. Pierwszego w żadnym wypadku nie wolno nikomu pożyczać pieniędzy, ale gdybyś pożyczył, to w przyszłym roku będziesz miał nie najepszą sytuację finansową. Ale jeśli któryś sprzedawca sprzeda ci cokolwiek za mniejszą cenę, to według prognozy w Nowym 2019 Roku będzie czekać na niego wielki zysk. I nie tylko na niego, do ciebie też uśmiechnie się los. Warto wydać pieniądze na nowe ozdoby choinkowe, żeby przyciągnąć jeszcze więcej pieniędzy. Możemy nazwać to zjawisko krążeniem pieniędzy w przyrodzie. Choinkę należy ubierać mądrze, warto kupić ciekawe upominki, nawiązujące do pieniędzy lub z nimi powiązane, i nie zapomnieć postawić pod choinkę symbol przyszłego roku. Ponadto, wielu proponuje schować w choince (tak, żeby nikt nie widział) duże banknoty lub drogie monety. Zapamiętaj, im więcej uwagi przydzielisz zdobieniu domu czy mieszkania, tym bogatszym i bardziej stabilnym będie cały ten rok. W żadnym wypadku nie warto zostawiać w mieszkaniu pęknięte naczynia – należy je wyrzucać. Tym bardziej nie wolno stawiać jej na stole świątecznym. Przyciągnie to porażki w sprawach finansowych. Zwróć uwagę, do kogo z rodziny po tym, jak zamilkną kuranty, poraz pierwszy podejdzie kot. Akurat tej osobie będzie się powodziło w Nowym Roku Świni.

Przesądy, związane z choinką

 

Świerk jest prawdziwym cudem świata. Właśnie to drzewo kojarzy się z długim życiem i dobrobytem, jest bowiem wiecznie zielonym. Dlatego wybieranie i strojenie choinki są bardzo odpowiedialnymi aspektami w przygotowaniach do świąt. Najlepiej jest stawiać w domu żywe drzewko. Jeśli nie masz ochoty sprzątać igły, możesz kupić sztuczną choinkę. Zgodnie z wierzeniami wielu narodów świata w drzewach żyją duchy. Ludzie zaczęli dekorować świerk bo chcieli zyskać sobie życzliwość duchów, by pozostawali w dobrym humorze. Z czasem to stało się tradycją. A teraz zwróćmy uwagę na same przesądy. W przypadku, jeśli choinka przewróciła się podczas jej ubierania, nie warto poddawać się panice. Według starożytnych wierzeń oznacza to, że złe duchy zostawili budynek. Drzewko należy ozdabiać okrągłymi zabawkami – wtedy rok minie bez swar i wielkich kłótni. Zabawki o ostrych zakończeniach przyciągają nieporozumienia i kłótnie. W pierwszej kolejności należy zakładać na leśną piękność gwiazdkę. I dopiero po tym można przejść do dalszych kroków. A ściągać gwiazdkę należy w ostatniej kolejności. To przyciągnie spokój i zacisze. Jeśli masz zły humor, wszystko cię denerwuje, a sił i nerwów już brak, usiądź spokojnie przy choince, przypomnij sobie przyjemne momenty z życia, dzieciństwo. Choinka przywróci cię do życia. Jeśli żywa choinka puści korzenie w doniczce, to można z pewnością powiedzieć, że w Nowym 2019 Roku rodzinę czeka powiększenie się. Wyrzucać bożonarodzeniowe drzewko można tylko 2-3 tygodnie po Sylwestrze.

Przesądy, związane z symbolem roku

 

Symbolem 2019 roku jest Żółta Świnia Ziemska (Dzik). Przesądów ze świnką jest sporo, ale opowiemy o najważniejszych. Wbrew temu, że wielu uważa świnie brudasami, na święta bożonarodzeniowe w domu powinno być czysto i posprzątanie. Przy dekorowaniu mieszkania lepiej wybierać kolory najbardziej bliskie do symbolu roku, żeby pozyskać sobie przychylność Świnki. Figurki symbolu roku warto postawić na stole by przyciągnąć pomyślność i szczęście. Jeden z największych i sprzecznych przesądów – czy można jeść wieprzowinę na święta bożonarodzeniowe 2019? Odpowiedź niejednoznaczna. Ale postępować warto tylko według swych przekonań, mianowicie, jeśli uważasz, ze to mięso jeść nie można, no to nierób tego. Jeśli jesteś przekonany, że nie ma w tym nic złego i Świnka będzie tylko zadowolona z tego – no cóż, śmiało możesz przygotować coś z wieprzowinki. Chcesz przyciągnąć w 2019 roku pieniądze? Kup kilka skarbonek w postaci świnek. Jeszcze do nastania świąt połóż tam chociażby parę groszy. Puste skarbonki stawiać nie wolno. Ubierać się na swięta lepiej w kolory odpowiadające symbolowi roku. Zastanowiliśmy się tylko nad kilkoma przesądami na Nowy Rok 2019. Zostało jeszcze dużo nieznanego i niezbadanego. Nie pisaliśmy o przykrych czy złych przesądach, żeby nikogo nie zasmucać. Warto jednak pamiętać, że to tylko znaki i nie muszą zawsze się sprawdzać. Ale gdy szczerze wierzymy w nie, to cud się stanie w naszym życiu. Życzymy szczęścia w Nowym Roku Świni oraz dobrego zdrowia! Obowiązkowo w pierwszej kolejności zadbaj o siebie.

 

Choinki sztuczne: jak przechowywać i dbać 

Termin wykorzystania choinki sztucznej w zależności od wykorzystywanych przy jej produkcji materiałów wacha się od 5 do 10 lat. Żeby cieszyć się choinką jak najdłużej ważne by odpowiednio dbać o nią i właściwie przechowywać.

Dobrze przemyślany wybór sztucznej choinki ułatwi przechowywanie.

Cena i estetyczność – od tego właśnie przede wszystkim wychodzimy wybierając sztuczne choinki, a potem... martwimy się z powodów trudności w przechowywaniu.

No więc, przede wszystkim, nie skuszaj się wielkim wymiarem, 1,5-1,8 metrow wysokości pnia dla przeciętnego miejskiego mieszkania zupełnie wystarczy. Upewnij się, że drzewko łatwo jest rozłożyć/złożyć i znowu zmontować. Pomyśl z góry, gdzie i w jaki sposób będziesz przechowywać drzewko.

 

Jak przechowywać sztuczne drzewko

Zły pomysł: przechowywać sztuczną choinkę na balkonie lub poddaszu/ wykorzystywać do przechowywania choinki opakowanie papierowe lub kartonie papierowym. Miejsce przechowania powinno chronić go od wilgoci i światła, w innym przypadku gałęzie zaczną roztaczać nieprzyjemny zapach lub nawet może pojawić się pleśń, a igliwie utraci na jasności koloru.

Dobry pomysł: przechowywać sztuczną choinkę w izolowanym plastikowym opakowaniu lub pudełku, czy owinąć ciemną folią polietylenową.

Przechowywać choinkę napewno należy bez ozdób, gałęzie przetarte od kurzu (który zjawił się gdy drzewo stało w pokoju) powinne być całkiem suche. Rozbierz choinkę, jeśli można to przy pomocy sznurka/worka delikatnie przyciśnij gałęzie do pnia, tak by zajmowały mniej miejsca, takie modele są teraz dostępne).

Przygotowania do balu

Po tym, jak wyciągniesz choinkę z szafy, kanapy, poddasza lub innego schowku, gdzie czekała ona na następne święto, i rozłożysz, nie śpiesz się z jej ubieraniem. Najpierw należy dobrze odkurzyć drzewko, wytrzeć stojak i pień. Jeśli używasz specjalnych sprayów, by nadać sztucznej choince aromatu prawdziwego igliwia, to zrób to przed zawieszeniem ozdób.

kasyno